EN

خیز شهرداری برای ساخت بیرجند جدید

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ دکتر مهدی بهترین در نشست خبری پایان سال 1401 اظهار داشت: امسال ۳۸ المان در سطح شهر نصب می شود که از این تعداد ۱۴ المان به صورت خرید خدمت بوده و مابقی توسط همکاران شهرداری ساخته شده است که با توجه به قرار داشتن در آستانه ماه مبارک رمضان دو المان مخصوص این ایام خواهد بود.
شهردار بیرجند از المان های نصب شده در نوروز امسال به المان زعفران (نماد محصول مزیت دار استان)، شیر آب (با توجه به این مهم که بیرجند جزو اولین شهرهای اجرای لوله کشی آب بوده است)، فنجان، ماشین های قدیمی، مفاخر و شغل های سنتی قدیمی بیرجند مانند کفاشی و… اشاره کرد و گفت: علاوه بر المان، ۱۰نقاشی دیواری در سطح شهر اجرا می شود.
دکتر بهترین با بیان اینکه امسال ۳۰ عملیات استقبال از بهار انجام شده است، گفت: امسال با اعتباری بالغ بر ۱٫۵ میلیارد تومان ۱۱ برابر سال گذشته گل کاری در میادین، معابر و… انجام شده است و بیش از ۳۰۰ هزار گل و بوته خریداری و کاشته شده است.
وی کاشت ۳۰۰ هزار گل فصلی در میادین، اجرای آیلندها و بوستان‌های سطح شهر، کاشت ۶۰۰ پیاز لاله در میادین شهر، درختکاری، اجرای فرش گل و رنگ‌آمیزی مبلمان پارکی، لوازم بازی کودکان و بسته‌های ورزشی بوستان‌های سطح شهر را از جمله اقدامات شهرداری برای نوروز ۱۴۰۲ ذکر کرد.
دکتر بهترین افزود: همچنین ۳۵ بنر با موضوع زندگینامه شهدا و ۲۰بنر هم در خصوص پیام‌های اجتماعی نصب و انجام شده است.
شهردار بیرجند از برگزاری بازارچه صنایع دستی از 25 اسفندماه تا 3فروردین ماه، برگزاری مراسم سنتی نوروزخوانی، اکران تبلیغات نوروزی در 10 بیلبورد سطح شهر از جمله در سه ورودی شهر در میدان فرودگاه، میدان آیت ا… عبادی و بلوار خلیج فارس خبر داد.
وی ادامه داد: امسال پروانه‌های ساخت و ساز صادر شده در منطقه یک و ۲ شهرداری ۳۵ درصد افزایش یافت که رشد صدور پروانه‌ها نشان دهنده رونق ساخت و ساز در شهر بیرجند طی سال آینده و ظرفیت سرمایه‌گذاری در این شهر است.
شهردار بیرجند گفت: املاک حاشیه میدان ابوذر برای توسعه باغ شهرداری در خدمت شهروندان قرار می‌گیرد و برای تملک آن ۶۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
دکتر بهترین افزود: هفته گذشته با مالکان حاشیه میدان ابوذر بیرجند توافق شد تا این املاک به تملک شهرداری درآید و از سال آینده تخریب خواهد شد.
وی گفت: این توافقنامه بعد از چند سال انتظار انجام شد و املاک تملک شده به زودی در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد و توسعه باغ شهرداری را به دنبال دارد.
شهردار بیرجند بیان کرد: تاکنون ساخت باغ شهرداری به مساحت ۱۱ هکتار و با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان با هدف ارتقای سطح سرانه فضای سبز و احداث میدان اجتماعات برای برگزاری مراسم ملی و مذهبی انجام شده است.
وی افزود: علاوه بر این در خیابان ظفر ۲۴ نیز واگذاری ۶ قطعه زمین قطعی شده که از توافق‌های بسیار خوب در امور زیربنایی شهرداری در حوزه سرمایه‌گذاری مشارکتی با بخش خصوصی و منابع درآمدی پایدار است.
دکتر بهترین عنوان نمود: در این ارتباط ۹۸ واحد مسکونی با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان ساخته می‌شود که ۳۵ واحد آن متعلق به شهرداری است و تاثیر بسزایی در ایجاد شغل، مسکن و رونق اقتصادی دارد.
وی اظهار داشت: عملیات بهسازی بوستان توحید نیز با اجرای پیاده‌روی پارک به متراژ پنج هزار و ۷۰۰ متر مربع و اعتبار ۶۲۰ میلیون تومان در سال جاری آغاز شد و اجرای آیلند خیابان ظفر با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان در راستای اقدامات ترافیکی و بهبود عبور و مرور از دیگر اقدامات شهرداری طی یک سال اخیر است.
شهردار بیرجند افزود: مراحل پایانی خواهر خواندگی بیرجند با شهر ترمذ ازبکستان انجام شده است که تصویب نهایی آن اعلام خواهد شد و از سال گذشته هم پیگیر خواهر خواندگی بیرجند با پیشاور پاکستان هستیم.
دکتربهترین گفت: شهر بیرجند با خواهر خواندگی در عرصه بین‌الملل و اطلس جغرافیایی بهتر شناخته می‌شود و مراودات اقتصادی نیز افزایش می‌یابد.

وی به پیگیری استفاده از پساب فاضلاب شهر بیرجند و انجام مشاوره هایی در این زمینه خبر داد و افزود: از دیگر توافقات خوبی که در این مدت انجام گرفته، گسترش فیبر نوری با شرکت مخابرات است. وی از تحویل 7 دستگاه اتوبوس دیگر در هفته آینده خبر داد و اذعان داشت: بهسازی بوستان الهیه، بوستان شهید احمدی روشن، بوستان خطی مهرشهر، احداث سرویس بهداشتی در5بوستان شهر، سردرب بازار، پارکینگ خیابان طالقانی، بازارچه صنایع دستی، راه اندازی خانه‌های محله، بهسازی اتوبوس‌های فرسوده، احداث پل شهید فایده (اراضی موسوی)، بهسازی آیلند خیابان هایی مثل مدرس، صیاد شیرازی، الهیه، جوادیه و…، آسفالت و زیرسازی معابر شهری، خرید تجهیزات آتش نشانی، بهسازی تعدادی از میادین شهر مثل امام سجاد(ع) و آیت ا…عبادی، از دیگر اقدامات انجام شده توسط شهرداری بوده است
وی اضافه کرد: هفته گذشته در زمینه آماده‌سازی اراضی و املاک مربوط به شهرداری در سایت صنوف آلاینده هم توافقاتی انجام شد تا یکی از مشکلات چندین ساله بیرجند حل شود.
شهردار بیرجند اذعان داشت: در حوزه سرمایه‌گذاری برای ایجاد شهربازی و پارک آبی بیرجند با شرکت‌های مهندسی مشاور کشور در حال بررسی و انعقاد قرارداد هستیم که یکی از پروژه‌های شاخص شهرداری در سنوات آینده خواهد بود.
وی افزود: همچنین مشاوره پساب و جذب سرمایه‌گذار با مهندسی گرید یک کشوری در حال انجام است که یکی از نقاط خوب مدیریت شهری است و بتوانیم انتقال پساب را انجام دهیم تا نگرانی‌هایی که در رابطه با آبیاری فضای سبز و تکیه بر آب شرب است، رفع شود.
دکتر بهترین از توافق با شرکت مخابرات استان برای گسترش فیبر نوری شهر بیرجند در بازه زمانی سه تا پنج سال نیز خبر داد و گفت: این توسعه کمک به ایجاد زیرساخت‌های شهری است.
وی اضافه کرد: از مجموع ۱۵ دستگاه اتوبوس خریداری شده برای مرکز استان سه دستگاه اتوبوس شهری در دهه فجر وارد مدار خدمت‌رسانی به مردم شد و هفت دستگاه هم به‌زودی وارد چرخه خواهد شد.
شهردار بیرجند گفت: همچنین ۲۸ دستگاه اتوبوس شهری فرسوده با هزینه ۲۰ میلیارد ریال بهسازی شد و ۲ هزار متر مربع زمین با هزینه ۱۰ میلیارد تومان برای پارکینگ خیابان طالقانی به تملک شهرداری درآمد.
شهردار بیرجند گفت: خدمات شهرداری در وسعت سه هزار و ۷۰۰ هکتار به جمعیت ۳۰۰ هزار نفری در حال انجام است.
وی ضمن تسلیت درگذشت شاعر برجسته خراسان جنوبی استاد غلامحسین یوسفی افزود: شهرداری در جهت پاسداشت و گرامیداشت مفاخر علمی و فرهنگی بیرجند از سال گذشته کارهایی را شروع کرده که در این راستا نامگذاری بوستانی به نام ناقوس با پیشنهاد شهرداری و مصوبه شورای اسلامی شهر بیرجند انجام شده است و بوستان میلاد به این نام تغییر کرد.