EN

آخرین قطعه پازل فرزان چیده شد

در راستای اقدامات عمرانی شهرداری و احقاق حقوق شهروندان  و به دنبال بازدید دادستان مرکز استان و  رئیس کل دادگاههای عمومی و انقلاب شهرستان بیرجند از طرح فرزان،  آخرین قطعه پازل فرزان چیده شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط بین الملل شهرداری ؛ شهردار بیرجند با اعلام این خبر اظهار داشت: اتصال بافت فرزان از سال 83 در بیرجند آغاز شده که بنا به دلایل و مشکلات متعدد همچون تملک نشدن املاک واقع در این طرح پس از 13 سال از ابتدای سال 97 با تملک 7 ملک مسکونی و 9 ملک تجاری واقع در این طرح، مجدداً آغاز گردید که تخریب املاک باقی مانده در معبر فرزان نقطه پایانی بر داستان 15 ساله این طرح شد.

مهندس محمد علی جاوید با اشاره به این که برخی از محلات کم برخوردار شهر مانند محله های خیرآباد، موسی بن جعفر(ع)، کاظمیه، الهیه، صمدی، وحدت و…. به دلیل نداشتن مسیر ارتباطی مناسب با مرکز شهر در حالت بن بست قرار داشته که با اجرای این معبر ضمن حل مشکل ترافیکی بخشی از شمال و جنوب شهر محلات موصوف از بن بست ترافیکی خارج می شوند، ادامه داد: طرح فرزان در سال  ۱۳۸۳ کلنگ زنی شد و با ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی به دست ما رسیدو همچنین طرح ساخت پل موسی بن جعفر (ع) نیز از سال ۹۲ آغاز و تنها با ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی به ما تحویل داده شد.

 وی با بیان این که املاک اصلی شامل 7 ملک مسکونی و 9 ملک تجاری باقی مانده به متراژ 2 هزار متر مربع توسط شهرداری تملک شد، خاطرنشان کرد: از 9 آذر 96 که توفیق حضور به عنوان خدمتگذار مردم شهر بیرجند را پیدا کردم، این معبر دغدغه اصلی من و شورای شهر بود، در همین راستا قریب به 7 میلیارد تومان جهت تملک از بودجه شهرداری را به این طرح اختصاص دادیم.

 

شهردار بیرجند با اشاره به اهمیت و ضرورت اجرای طرح فرزان گفت: با توجه به ضرورت اجرای طرح تعریض خیابان 30 متری فرزان و خرید و تملک 7 باب منزل مسکونی و 9 باب واحد تجاری در سال 97، شهرداری در راستای لایحه قانونی تملک، اقدامات تملیکی در خصوص تنها ملک باقیمانده در معبر را انجام داد.

وی ادامه داد: این ملک در تملک شهرداری بیرجند بود و با توجه به عدم توافق با مالک، در راستای قانون دستور تخلیه و خلع ید از ملک مذکور توسط مراجع ذی صلاح قانونی صادر شد که پس از هماهنگی با مراجع مربوطه با حضور ضابطین عام و رضایت مالکین نسبت به تخریب کل ملک و آزادسازی شارع  اقدام گردید.

جاوید تصریح نمود: این ملک باید از ۲ سال گذشته تعیین تکلیف می‌شد که در بازرسی میدانی توسط دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان دستور تخریب این ملک در راستای لایحه قانونی تملک و به جهت خطرساز بودن آن  صادر شد.

وی  اظهار داشت: شهرداری با واگذاری مکانی مناسب به مستاجرین ملک به صورت موقت اقدام نمود و برابر قانون نسبت به آزاد سازی شارع عام بدلیل خطر ساز بودن و خرید و تملک آن اقدام گردید.

شهردار بیرجند در پایان  ضمن تشکر از همکاری کلیه مراجع ذی صلاح و مالکین در اجرای این طرح خاطر نشان کرد: قطعا حل این مشکل بدون همکاری مراجع ذی صلاح و مالکین املاک واقع در طرح امکان پذیر نبود .

لازم به ذکر است معبر فرزان و پل موسی بن جعفر (ع) به لحاظ عملکردی در مسائل ترافیکی بسیار تاثیر گذار می باشد.