EN

۸۰ درصد فضای سبز بیرجند با آب خام آبیاری می‌شود

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند گفت: به لحاظ حجم آب موردنیاز فضای سبز شهری، ۸۰ درصد آن از شبکه آب خام و چاه‌های شهرداری تامین می‌شود و فقط ۲۰ درصد فضای سبز شهر بیرجند انشعاب آب شرب دارد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ مهندس امیر ابراهیم زاده اظهار داشت: ۷۰ درصد مساحت فضای سبز بیرجند از آب شرب جدا شده است و به صورت مستقل آبیاری می‌شود.

وی با اشاره به آغاز طرح مطالعات جداسازی آب شرب فضای سبز بیرجند در سال ۸۵ اظهار داشت: بیرجند یکی از شهرهای پیشرو در این خصوص بوده که هر سال بخشی از طرح اجرا می‌شود

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری یادآور شد: شهرداری با استفاده از چاه‌ها و منابع آبی در اختیار، عملیات توزیع و انتقال آب در فضای سبز شهر را اجرا می‌کند و به این صورت آب شرب جداسازی می‌شود

ابراهیم زاده با اشاره به هزینه کرد بالغ بر یک میلیارد تومان در سال گذشته برای جداسازی آب شرب اظهار داشت: ۴۵۰ میلیون تومان نیز اعتبار صرف زیرسازی این طرح شده است

وی ادامه داد: امسال نیز حدود یک میلیارد تومان اعتبار برای جداسازی آب شرب فضاهای سبز در نظر گرفته شده است

وی افزود: چهار پروژه جداسازی آب شرب به صورت هم زمان در شهر بیرجند اجرا می‌شود که با اتمام این پروژه‌ها ۲۵ انشعاب آب شرب از فضاهای سبز قطع خواهد شد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری یادآور شد: مجموع  این پروژه ها به طول پنج هزار متر بوده که از ۱۰ روز گذشته شروع شده و تا پایان شهریور ماه تکمیل می‌شود

ابراهیم زاده اذعان داشت: یک پروژه در محدوده میان آدینه به سمت بلوار شهدای عبادی و محدوده دیگر از پارک توحید به سمت خیابان معلم برای آبرسانی به فضای سبز خیابان‌های رسالت، عدالت و غیره در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینکه پروژه سوم در بلوار شعبانیه به سمت خیابان موسی بن جعفر (ع) در حال اجرا است که آبرسانی به میدان‌های تازه تاسیس را انجام می دهد اضافه کرد: پروژه دیگری هم در محدوده بهشت متقین به سمت پارک جمهوری ۳۲ اجرا می شود.

ابراهیم زاده اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در فضای سبز شهر را نیز یادآور شد و گفت: با اجرای این سیستم‌ها حدود ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی شده است.

وی آب را مهم‌ترین مشکل پیش روی فضای سبز دانست و بیان کرد: در این راستا تفاهم‌نامه‌ای برای خرید پساب تصفیه خانه آب شهری منعقد شده است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با بیان اینکه پساب تصفیه‌خانه شهری برای تغذیه دریاچه مصنوعی پارک جنگلی انتقال داده می‌شود اذعان داشت: همچنین مخزنی در میدان سپاه تعبیه شده تا با مخلوط پساب با آب چاه، آب برای آبیاری فضای سبز به کیفیت لازم برسد.

وی یادآور شد: برای اجرای پروژه پساب تصفیه خانه آب شهری یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در صورت تامین از منابع ملی و استانی، پروژه شروع خواهد شد و گرنه در منابع داخلی شهرداری این اعتبار دیده می‌شود

ابراهیم زاده تصریح کرد: هنوز زمانی برای شروع پروژه مشخص نشده اما این مهم می‌تواند منبع آبی پایدار برای فضای سبز شهر بیرجند باشد.