EN

شهردار بیرجند در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مطرح نمود:

کمبود نیروی انسانی مهمترین چالش آتش‌نشانی مرکز استان است
به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند همراه با شهردار، رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و جمعی از مدیران شهری به مناسبت روز آتش نشانی و ایمنی با نماینده ولی فقیه در استان دیدار کردند.
نماینده ولی فقیه در استان در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار و جمعی از مدیران و کارکنان سازمان آتش‌نشانی که به مناسبت هفتم مهر ماه روز آتش‌نشانی و ایمنی انجام شد گفت: حفظ جان و مال مردم دو عنصر اصلی است و از نظر شرعی اهمیت زیادی دارد چنانچه اگر جان یک انسان را نجات دهی گویا عالمی را نجات داده‌ای و این مساله موضوعی قابل تامل است.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی به اهمیت و ارزش کار آتش‌نشانان اشاره کرد و افزود: عوامل خدمتگزار، زحمتکش و فداکار آتش‌نشانی که یکی از وظایف ایشان اطفاء حریق می باشد، دوستان ناشناخته روز حادثه هستند و کار آنها مقدس است.
وی با اشاره به اینکه زمان برای آتش نشانان با ثانیه ها سنجیده می شود اظهار داشت: آتش‌نشانی و مقابله با انواع حوادث در درجه اول انگیزه می‌خواهد چون بازی کردن با جان است و وقت اداری و ساعت مشخصی ندارد.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: تخصص و آموزش برای این عزیزان ضروری می باشد به گونه‌ای که فرد بر تمام زوایای احتمالی حادثه مسلط بوده و مساله را جامع ببیند، لیکن در کنار آن باید تجهیزات لازم را در اختیار بگیرد زیرا هرچه فردی فداکار و مسلط باشد بدون تجهیزات، کار پیش نمی‌رود.
امام جمعه بیرجند رفع موانع را از دیگر الزامات کار آتش‌نشانی ذکر کرد و ادامه داد: برخی ساختمان‌ها به دلیل قدمت بالا و در مواردی با توجه به نوع ساخت و ساز تبدیل به مانع می‌شوند که یکی از برنامه‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر می بایست رفع این موانع باشد که با گذاشتن مصوبه، مکان هایی که مانع هست، بازدید و استانداردسازی شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی گفت: برخی ساختمان و ابنیه‌هایی که خطرهای عمده برای جامعه دارد از بابت حقوق عامه باید به دادستانی گزارش شود و دادستان به عنوان مدعی‌العموم به‌خصوص در مورد ساختمان‌های بدون مجوز و پایان کار ورود کند تا آتش در یک ساختمان به جاهای دیگر سرایت نکند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد این دیدار منشأ تصمیمات جدیدی برای بیرجند و سایر شهرها باشد.
شهردار بیرجند نیز در جریان این دیدار گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل با ثبت ۱۵ فوتی و ۱۹۴ مصدوم در عملیات‌های مربوط به آتش‌نشانی مرکز استان افزایش ۴۵ درصدی را شاهد هستیم.
دکتر مهدی بهترین تصریح کرد: طبق آمار احصا شده در سال ۱۴۰۰ فوتی‌های حوادث در بیرجند ۱۱ نفر بودند که امسال به ۱۵ نفر رسیده و تعداد مصدومان از ۱۳۳ نفر به ۱۹۴ نفر افزایش یافته است.
وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون به ۴۱۲ حادثه حریق امدادرسانی شده که این آمار در سال قبل ۴۰۸ مورد بوده است.
شهردار بیرجند اظهار داشت: از هزار و ۱۹۵ حریق ثبت شده در سال گذشته ۱۳۸ مورد مربوط به خارج از محدوده خدماتی بوده که نشانگر اهمیت آتش‌نشانی مرکز استان است.
دکتر بهترین افزود: از ۲۲ هزار تماس تلفنی با آتش‌نشانی در سال جاری ۶ هزار تماس واقعی بوده که رهایی از این معضل نیازمند فرهنگ‌سازی است.
وی اذعان داشت: طبق آمار؛ میانگین زمان حضور آتش‌نشانان در محل حادثه در سال گذشته 3 دقیقه و 7 ثانیه بوده که امسال به 3 دقیقه و 6 ثانیه رسیده و نسبت به میانگین کشوری از وضعیت خوبی برخوردار است.
دکتر بهترین یادآور شد: در

حوزه پیشگیری ۶۵ بازدید از ساختمان‌های ادارات، ۹۷۰ مورد مشاوره، ۹۱۰ بازدید ساختمانی، هزار و ۳۲۸ بررسی نقشه و ۱۶۰ علت‌یابی حوادث در سال جاری تاکنون صورت گرفته است.
شهردار بیرجند اضافه کرد: کمبود نیروی انسانی مهمترین چالش آتش‌نشانی مرکز استان است و در سال‌های گذشته با بازنشسته شدن تعداد زیادی از نیروها، نیروی جدیدی استخدام نشده که نیازمند نگاه ویژه در جذب نیرو می باشیم.
وی تجهیز ایستگاه‌های تازه تاسیس، کمبود خودروی عملیاتی، قدمت ناوگان و بالابر ۳۲ متری را از دیگر نیازهای سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند عنوان کرد.
دکتر بهترین از تجهیز آتش‌نشانی بیرجند به تجهیزات غواصی و شیمیایی نیز خبر داد و عنوان کرد: خرید خودروی ۸.۵ تن و افزایش ۳۰ درصدی اعتبارات آتش‌نشانی از مهمترین اقدامات در کنار درخواست استخدام ۱۵ نیروی جدید بوده است.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این دیدار، هفتم مهرماه روز آتش نشانی و ایمنی را بهانه ای برای پاسداشت و نکوداشت زحمات آتش نشانان عنوان کرد و گفت: گستردگی حیطه کاری آتش نشانان در هنگام حادثه، حضور به موقع و موثر در زمان بروز حوادث با امکانات محدود؛ سختی و مشقت کار این عزیزان را دوچندان می کند.
دکتر رضا حسنی صفت اظهار داشت: آتش نشانان شهرداری بیرجند علاوه بر ارائه خدمات در حوزه خدماتی شهر، شهرک ها و شهرهای اطراف در استان را نیز پوشش می دهند.
وی با اشاره به ضرورت امر آموزش و تهیه تجهیزات مناسب برای آتش نشانان همراه با تعهد کاری به همراهی دستگاههای اجرایی در مباحث ایمنی اشاره کرد و یادآور شد: احترام به قوانین برای جلوگیری از بروز حوادث مختلف ضروری است و می توان ادعا نمود شهروندان این شهر نسبت به ادارات دولتی قانونمدارتر هستند.