EN

گام بلند شهرداری بیرجند در تحقق شهرداری الکترونیک

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ بروز رسانی سیستم مکانیزه شهروندی (Esup) شهرداری بیرجند با قابلیت نحوه محاسبات عوارض به صورت مکانیزه، شهرنما، اعلام ضابطه ، پیگیری در خواست طرح برون سپاری و …. راه اندازی شد.
مدیر فناوری اطلاعات شهرداری بیرجندبا اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به تاکید شورای اسلامی شهر و شهردار بیرجند و اهمیت موضوع پروژه ای تحت عنوان “شهر الکترونیک ” با عنوان سرای ۸ در قالب تهیه سیستم مکانیزه شهرسازی و درآمد شهرداری بیرجند شروع شد.
مهندس مسلم قلی نژاد افزود: این سیستم مشتمل بر 6 زیرسیستم است و هر کدام فعالیت و حوزه کاری خاص خود را انجام می دهند و به نوعی تکمیل کننده چرخه ارایه خدمات شهرسازی غیر حضوری به شهروندان هستند.
به گفته وی، با راه اندازی فاز یک این سیستم بعضی از فعالیتهایی که در مناطق شهرداری، در گذشته به صورت حضوری انجام می شد، به صورت اینترنتی قابل انجام است و کنترل ها به صورت اتوماتیک از طریق سیستم انجام می شود.
مدیر فناوری اطلاعات شهرداری بیرجند اضافه کرد: در سیستم محاسباتی سرای ۸ (Esup) امکاناتی همچون نحوه محاسبات عوارض نوسازی و صنفی به صورت مکانیزه، ، شهرنما، پیگیری درخواست و اعلام ضابطه هوشمند … در نظر گرفته شده است.
قلی نژاد ادامه داد: بر این اساس مردم به راحتی و در هر ساعتی از شبانه روز در هر جایی از دنیا که باشند، می توانند به سایت http://Esup.birjand.ir که پیشخوان ارایه خدمات الکترونیکی به شهروندان است، مراجعه کنند.
وی خاطر نشان کرد: همچنین در این بخش شهروندان می توانند نسبت به محاسبه و پرداخت عوراض نوسازی و صنفی خود به صورت الکترونیکی و غیر حضوری اقدام نمایند و از طریق سامانه شهرنما که معابر و فضاهای عمومی شهر را تصویر برداری هوایی ۳۶۰ درجه کرده، بازدید مجازی از شهر بیرجند داشته باشند.
مدیر فناوری اطلاعات شهرداری بیرجند با اشاره به اینکه اساس کار ما شفاف سازی و ارایه اطلاعات به مردم است؛ گفت: تا چند وقت پیش مردم برای اطلاع از ملک مورد نظر باید به شهرداری مراجعه می کردند و رفت و آمدها به شهرداری زیاد بود اما با راه اندازی این سامانه، مردم به راحتی می توانند در هر زمان از شبانه روز و در هر روز هفته به سایت مراجعه و از آخرین تغییرات کاربری ها و طرح های شهری مطلع شوند.
وی اظهارکرد: از ابتدای امسال هوشمندسازی سیستم شهرسازی و درآمد در دستور کار مدیریت فناوری اطلاعات شهرداری بیرجند قرار گرفت
قلی نژاد در خصوص نحوه استفاده از سایت http://Esup.birjand.ir توضیح داد: شهروندان با وارد کردن نام سایت، به سیستم یکپارچه شهرسازی و درآمد وارد می شوند، در مرحله نخست نقشه 2 منطقه شهر بیرجند و محدوده پلاک های ساختمانی به نمایش در می آید.
وی ادامه داد: در این سایت مشخص می شود که مالکان تا چه ارتفاعی اجازه ساخت دارند و اینکه چه نوع کاربری را می توانند احداث کنند، همچنین میزان عقب نشینی ، هزینه پروانه ساخت، تفکیک عوارض مربوطه نیز در این سایت مشخص می شود.
مدیر فناوری اطلاعات شهرداری بیرجند در ادامه درج شماره و تاریخ دبیرخانه به صورت مکانیزه و جایگزینی امضا الکترونیک بجای امضا فیزیکی ( دستی) را از مشخصه های این دسته از مجوزها دانست و گفت: صحت هرگونه مجوز، استعلام و پاسخ صادره در شهرداری مناطق، منوط به دارا بودن بارکد ( QR ) و کد امنیتی 32 رقمی در ذیل آنها است.
وی تاکید کرد: شهروندان، شعب بانکها، دفاتر اسناد رسمی، ادارات دارایی و بنگاههای معاملاتی املاک قبل از هرگونه اقدامی در بستر اینترنت، با اسکن QR(ذیل هرگونه مجوز صادره در شهرداری مناطق) از طریق گوشی همراه خود و یا با وارد کردن کد امنیتی (ذیل هرگونه مجوز صادره در شهرداری مناطق) در سامانه “تصدیق گواهی” در سایت esup.birjand.ir ، از جعلی نبودن برگه، اطمینان حاصل کنند و چنانچه مجوزی از شهرداری دارای اصلاح دستی و یا دارای مهر شهرداری بود، از قبول آن خودداری نمایند تا متحمل ضرر و زیان احتمالی نشوند