EN

افزایش تولید زباله در بیرجند

مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند از افزایش تولید زباله در بیرجند در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ احمد لطایفی اظهار داشت: تولید روزانه زباله در بیمارستان‌های بیرجند از سه تن به ۵.۵ تن افزایش یافت.

وی عنوان کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا روزانه به صورت میانگین سه تن زباله از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی، تامین اجتماعی و بیمارستان ارتش بیرجند جمع‌آوری می‌شد که به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت میانگین به پنج هزار و ۵۰۰ کیلوگرم افزایش یافته و در برخی بیمارستان‌ها افزایش ۵۰ درصدی تولید زباله را داشته‌ایم.

مدیر امور پسماند شهرداری بیان کرد: افزایش زباله بیمارستانی باعث افزایش هزینه‌های دفع شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا تعاملاتی با دانشگاه علوم پزشکی درخصوص دفع رایگان زباله‌های بیمارستانی داشته‌ایم افزود: ابتدای امسال و در بازدید شهردار بیرجند از بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند به مدت سه ماه هزینه دفع زباله‌های بیمارستانی رایگان انجام شد.

لطایفی با تاکید بر اینکه دفع زباله‌های بیمارستانی در سایت شهرداری بیرجند با رعایت تمامی پروتکل‌های ابلاغی از سوی مراکز بهداشت و اداره کل حفاظت محیط زیست استان انجام می‌شود اظهار داشت: همیشه زباله‌های بیمارستانی با عملیات آهک و خاک پاشی دفن می‌شد اما با شیوع ویروس کرونا محلول خاک و آهک را افزایش داده ایم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دفع زباله‌های بیمارستانی به صورت ساعتی انجام می‌شود در صورتی که قبلا این کار روزانه انجام می‌شد خاطر نشان کرد: با توجه به شیوع این ویروس تولید زباله در شهر بیرجند هم روزانه به ازای هر نفر از نیم کیلوگرم به ۷۵۰ گرم افزایش یافته که این موضوع هزینه دفع زباله‌ها را افزایش داده است.

وی از شهروندان خواست با توجه به شیوع کرونا از رهاسازی ماسک و دستکش با توجه به آلودگی احتمالی به کرونا در سطح شهر خودداری کنند چرا که این اقدام خطرات بسیاری برای سلامتی همشهریان دارد.