EN

شهردار بیرجند در جمع مردم شمال شهر:تعریض بلوار شعبانیه، نیازمند ایجاد طرح تفصیلی

شهردار بیرجند گفت: تعریض بلوار شعبانیه، نیازمند ایجاد طرح تفصیلی است و بررسی امکان تعریض در محدوده مذکور این امر باید بررسی شود که در محدوده مذکور امکان تعریض وجود دارد ؟

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ مهندس محمد علی جاوید شامگاه دوشنبه در جلسه دیدار مردمی اعضای شورای اسلامی شهر، مسئولان شهرداری و مدیران شهری با مردم شمال شهر بیرجند که در مسجد امام هادی(ع) برگزار شد، اظهار داشت:کانون ایجاد انقلاب اسلامی، محرومین هستند و باید توجه به مسائل و مشکلات آنان در اولویت قرار گیرد. 

شهردار بیرجند ادامه داد: ما در هیچ جایی، بخشودگی هزینه پروانه های ساختمانی را جز در ساخت مساجد نداریم و علی رغم وجود مشکلات مالی زیاد در شهرداری بیرجند، همین مسجد و سایر مساجد ساخته شده، بدون دریافت هزینه پروانه های ساختمانی ساخته شده اند.

 وی خاطرنشان کرد: قبول داریم که در سطح شهر بیرجند و بویژه مناطق شمال شهر، مردم با مشکلاتی مواجه هستند ولی آنچه مهم است این است که  باید در راستای حل مشکلات همفکری کنیم.

 شهردار بیرجند با بیان این که باید قدرشناس نظام، انقلاب و تشکیلات آن باشیم از احداث دو خانه محله در مهرشهر بیرجند خبر داد و عنوان کرد: یک خانه محله توسط شهرداری احداث شده است؛ بحث آسفالت و مباحث عمرانی در خانه محله دنبال نمی شود ولی بقیه مسائل را در خانه محله مورد پیگیری قرار می دهیم.

 

وی با اشاره به این که توجه به اشتغال یکی از مهمترین مباحثی است که در بحث خانه محله مورد توجه قرار داده ایم، عنوان کرد: ضمن تشکر از تشکلات مردمی و همچنین موسسات مردم نهاد، دستور داده ایم افرادی که وضعیت مالی خوبی در منطقه شمال شهرندارند به ما معرفی شوند تا در بحث ایجاد خود اشتغالی به نامبردگان کمک کنیم.

 شهردار بیرجند در خصوص تعریض بلوار شعبانیه به عنوان یکی از درخواست های مردم این منطقه، آن را نیازمند ایجاد طرح تفصیلی دانست و گفت:تعریض بلوار شعبانیه باید بررسی شود و اگر امکان تعریض در طرح تفصیلی مذکور وجود نداشته و در واقع ضرورتی برای آن وجود داشته باشد بایستی این موضوع جهت پیگیری و بررسی به کمیسیون ماده 5 ارجاع داده شود.

 شهردار بیرجند شهرداری را، یک نهاد عمومی غیردولتی دانست و یادآور شد: ماهی حدود 3 و نیم میلیارد تومان حقوق پرسنل شهرداری را پرداخت می کنیم ولی در حقیقت بنده و همکارانم در مجموعه شهرداری افتخار می کنیم که در خدمت مردم هستیم.

جاوید در خصوص تقاضای مردم شمال شهر برای احداث کتابخانه با بیان این که بر اساس قانون نیم درصد عوارض وصولی شهرداری به نهاد کتابخانه ها پرداخت می شود،خاطرنشان کرد: اگر اداره کل کتابخانه ها در جایی برای احداث کتابخانه پیش قدم شود، هم زمین توسط شهرداری به آنان داده می شود و هم عوارض ساختمانی از آنان اخذ نمی شود.

 وی با تاکید بر این که در فضاهای مردمی همچون مسجد، بایستی مشارکت مردم بالا رود، بیان کرد: در رونق مساجد و اماکن فرهنگی هم باید تلاش شود چون تمام کارها و اقدامات خوب، از مساجد شروع می شود.

 شهردار بیرجند در پایان گفت:دغدغه ما در شرایط فعلی در مهرشهر بیرجند، عوارض نوسازی نبوده بلکه مسئله فاضلاب است که نیازمند توجه جدی است.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این  مراسم گفت: در راستای بررسی و حل مشکلات عنوان شده توسط ساکنین مناطق شمال شهر بیرجند، به زودی با استاندار و سایر مقامات استانی خراسان جنوبی دیدار خواهیم داشت .

دکتر ابراهیم تقی زاده اظهار کرد: این دومین جلسه ای است که با مردم شمال شهر برگزار می کنیم که اولین جلسه در مهرشهر بیرجند برگزار شده است.

وی افزود: همه خواسته های مطرح شده توسط مردم در این جلسه و جلسات مشابه، در حد توان شهرداری و بعضا وظیفه شهرداری نیست اگر چه خواسته بحق مردم است ولی باید محدودیت ها را نیز در نظر داشت.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند  با بیان این که شهرداری به بودجه دولتی وصل نیست، تصریح کرد: شورای شهر پل ارتباطی بین مردم و مسئولان است و آنچه که در توان ما باشد را در راستای حل مشکلات مردم،کوتاهی نخواهیم کرد.

تقی زاده با اشاره به بحث عوارض نوسازی، تصریح کرد: تنها درآمدی که شهرداری دارد همین عوارضی است که از مردم وصول می شود ولی باید به این نکته توجه شود که عوارضی که در منطقه شمال شهر بیرجند از مردم اخذ می شود، یک پانزدهم عوارض جنوب شهر است.

 وی با بیان این که بر اساس عوارض دریافتی از مردم خدمات به آنان ارائه می شود، عنوان کرد: انجام طرح های عمرانی، اجرای پروژه ها، پرداخت حقوق کارکنان مجموعه شهرداری و….؛ از محل دریافت همین عوارض است.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند  با اشاره به این که اعتبارات دولتی که به شهرداری نمی آید،گفت: هر چه بتوانیم مشارکت مردمی را افزایش بدهیم، قطعا می توانیم خدمات بهتری را به آنان ارائه کنیم.

 رئیس شورای شهر بیرجند در بحث وصول هزینه های اخذ شده از مردم بابت پروانه های ساختمانی، مطرح کرد: میزان هزینه های اخذ شده مذکور در شمال و جنوب شهر دارای تفاوت چشمگیری است.

تقی زاده درپایان تبیین کرد: هرچه بتوانیم بین منطقه جنوب و شمال شهر توازن ایجاد کنیم، قطعا شهر زیباتر می شود.

رئیس هیئت امنای مسجد امام هادی (ع) بیرجند با بیان این که مردم شمال شهر بیرجند با مشکلات متعددی روبرو هستند،گفت: تعریض بلوار شعبانیه و بهسازی تقاطع دولت، از مهمترین خواسته های مردم است. 

رضا میرزایی رئیس هیئت امنای مسجد امام هادی(ع) شمال شهربیرجند در این دیدار ضمن تقدیر از حضور مسئولان شهرداری و شورای شهر برای پیگیری مشکلات مردم شمال شهر، اظهار کرد: همان طور که بارها اشاره شده، منطقه شمال شهر شامل شعبانیه و خیابان کارگران با مشکلات عدیده ای مواجه است.

وی با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری مبنی بر این که “انقلابی کسی است که به محرومین و مستضعفین خدمت کند”،خطاب به شهردار بیرجند،تصریح کرد:از شما به عنوان یک فرد انقلابی،دلسوز و متعهد انتظار داریم که حل مشکلات منطقه محروم شمال شهر را در اولویت قرار داده و از کنار آن ساده نگذرید.

رئیس هیئت امنای مسجد امام هادی (ع) بیرجند ادامه داد: بهسازی و مرمت بوستان معتمدنژاد به دلیل وجود دو شهید گمنام، تکمیل سنگفرش و مناسب سازی فضا برای معلولین، بهسازی تقاطع دولت و تعریض بلوار شعبانیه، مرمت و آسفالت معابر و حل مشکل خیابان دولت و…؛ از مهمترین درخواست های مردم این منطقه است.

 میرزایی ادامه داد: یکی دیگر از درخواست های مردم شمال شهر، طرح اتصال بلوار شهید صیاد شیرازی به بلوار شهید رجایی است که در این خصوص قبلا پیشنهاد احداث پل بر روی بلوار امام رضا(ع) و اتصال بلوار شهید صیاد شیرازی به بلوار شهید رجایی داده شده است، همچنین طرح تعریض بلوار شعبانیه و اتصال آن به بلوار پیامبر اعظم از دیگر خواسته های اهالی شمال شهر است که اجرای طرح های مذکور،نقش موثری در رفت و آمدها و حل مشکل ترافیک میدان آزادی،چهار راه جوادیه و خیابان کارگر جنوبی دارد.

وی با اشاره به این که احداث استادیوم و مجموعه ورزشی در انتهای خیابان کارگران،از دیگر درخواست های مردم است،یادآور شد:برای گذران اوقات فراغت مردم بویژه جوانان این منطقه شهر،پیشنهاد می شود که حداقل نیمی از مکان های ورزشی،فرهنگی و…جنوب شهر، در شمال شهر نیز احداث شود.

میرزایی با بیان این که احداث بیمارستان و درمانگاه از دیگر خواسته های مردم شمال شهراست،ابراز کرد:در چند سال اخیر شاهد ساخت و ساز مراکز مذکور در جنوب شهر بوده ایم ولی متاسفانه شمال شهر،حداقل از وجود یک درمانگاه محروم است.

وی ضمن اشاره به عوارض شهرداری نیز بیان کرد:بایستی پرداخت عوارض متناسب با انجام خدمات باشد.

 رئیس هیئت امنای مسجد امام هادی (ع) بیرجند عنوان کرد:جناب شهردار بیرجند درجلسه تودیع و معارفه یکی از معاونین خویش، بر رقم خوردن فصل جدید در مدیریت شهری تاکید داشته اند که امیدواریم در راستای حل مشکلات شهری، شاهد موفقیت های شهردار و مجموعه شهرداری بیرجند باشیم.