21600 تن زباله تر در نیمه نخست امسال از منازل ساکنان مرکز استان خراسان جنوبی جمع‌آوری شده است.


مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند، میانگین روزانه تولید زباله تر در بیرجند در سال گذشته را 100 تن اعلام کرد و گفت: این میزان در نیمه نخست امسال به 120 تن در روز رسیده است.
مهندس احمد لطایفی افزود: در ۶ ماهه نخست امسال در مجموع 48 تن زباله خشک تولیدی شهروندان بیرجند جمع‌آوری شده است.
وی اظهار داشت: بر اساس قانون، هیچ زباله گردی حق برداشت زباله از در منازل و یا پاره کردن کیسه های زباله را ندارد که البته توجهی به این امر نمی شود و ادامه این موضوع می تواند تهدیدات جدی بهداشتی را متوجه کل جامعه نماید.
مدیر امور پسماند شهرداری با توصیه به شهروندان در خصوص تفکیک زباله تر از خشک، خاطرنشان کرد: مدیریت پسماند از نهادهایی است که به جدیت اجرای این قانون را پیگیر است و به همین منظور از ابتدای امسال طرح تفکیک زباله از مبدا در شهر بیرجند شروع شده است.
لطایفی از ارائه آموزش های مختلف تفکیک زباله از مبدا و ساعات زباله برداری و موارد مرتبط به 36994 خانوار در محلات مختلف شهر خبر داد و افزود: ارائه این آموزش ها تاثیر به سزایی در فرهنگ سازی در بین مردم داشته که در نیمه دوم سال با جدیت بیشتر پیگیری می شود.
وی اظهار داشت: تا امروز 5400 خانوار شهر بیرجند خدمات تلفنی برای تحویل زباله های خشک خود را از این سازمان دریافت کرده اند که همکاری خوبی نیز صورت می گیرد.
مدیر امور پسماند شهرداری بیرجند خاطر نشان کرد: با این وجود با توجه به هزینه بالای تمام شده در اجرای این طرح بیشتر تمایل داریم شهروندان زباله های خشک خود را درب منازل به خودروهای حمل به صورت تفکیک شده تحویل دهند.
لطایفی از فعالیت غیر قانونی حدود 75 انبار ضایعاتی، بدون دریافت مجوز از شهرداری و دیگر دستگاه‌های مرتبط، در شهر بیرجند خبر داد و گفت: این مساله گلایه مردم را برانگیخته است.
وی اظهار داشت: اعتراضات و شکایات شهروندان و همسایگان انبارها در این خصوص پیگیری شده است .
لطایفی یادآور شد: برای ساماندهی انبارهای ضایعاتی که بر اساس نظریه محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی، فعالیت این مراکز مصداق تهدید علیه بهداشت عمومی و تخریب و آلودگی محیط زیست می باشد باید تمامی نهادهای نظارتی و اجرایی همراه شوند و از سوی شهرداری و محیط زیست پیگیری انتقال این مراکز غیر قانونی به مکان های مجاز در دست اقدام می باشد و از شهروندان درخواست می گردد با تماس با شماره 31031 خدمات خرید مواد قابل بازیافت را دریافت نمایند.