EN

حضور شهرداری بیرجند در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی،فناوری وصنعتی خراسان جنوبی

شهردار بیرجند در غرفه این شهرداری در اولین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی،فناوری وصنعتی خراسان جنوبی که از 17تا 19بهمن در نمایشگاه بین المللی بیرجند برپا شده است با تاکید بر این که در شهرداری بیرجند همه کارها در زمینه های مختلف بر اساس تحقیق و پژوهش انجام می شود، با تشریح فعالیت های اداره آمار و فناوری اطلاعات شهرداری گفت: در حوزه ترافیک ، مرکز ترافیک  شهرداری  به سیستم و دوربین های که در چهار راه ها،میادین،بلوارها،نقاط پر تردد نصب شده اند، مجهز و ارتباط آنها به شکل آنلاین با مرکز کنترل ترافیک برقرار شده است و علاوه بر استفاده شهرداری از این تصاویر، تصاویر ضبط شده در اختیار سیستم راهور و پلیس بیرجند قرار می گیرد.

دکتر«مدیح» با اشاره به این که تعامل بسیار خوبی بین شهرداری بیرجند و نیروی انتظامی وجود دارد،افزود: علاوه بر شناسایی نقاط حادثه خیز شهر برنامه ای در این زمینه تدوین و با استفاده از بودجه مورد نظر دوربین هایی در نقاط مورد نظر نصب شده اند و در آینده با بهره گیری از منابع داخلی و استانی اقدامات دیگری انجام می شود.در حال حاضر سه دوربین در حوزه ترافیک برای ثبت تخلفات و سرعت سنج خریداری و به جهت نصب در حال برنامه ریزی می باشد.

حوزه آمار

به گفته وی در حوزه آمار هم اطلاعات از همه فعالیت های دوایر و سازمان های زیر مجموعه شهرداری بیرجند جمع آوری و به شکل آماری در اختیار مدیران شهرداری برای استفاده در برنامه ریزی های آینده قرار می گیرد. نسخ فیزیکی موجود ونسخه الکترونیکی  مربوط به این اطلاعات هم درسایت شهرداری بیرجند و در بخش اداره آمار و فناوری اطلاعات موجود است.

 

 شهریGIS

شهردار بیرجند گفت: دربخش  جی آی اس که از دیگر وظایف این اداره است در سه حوزه فعال می باشد.

وی حوزه شبکه کانالی را که از طریق تعامل با دیگر دستگاهای اجرایی صورت پذیرفته یکی از حوزه های جی ای اس دانست و اظهار داشت:در این حوزه مشغول تدوین و تهیه لایه های جی ای اس شبکه کانالی شهر هستیم.

دکتر مدیح یکی  دیگر از حوزه های جی ای اس را حوزه شهرسازی دانست و گفت: در این حوزه غریب به یکصد لایه تهیه گردیده و همچنان در جهت افزایش آن اقدامات لازم انجام می گیرد.

وی حوزه سازمانهای خدماتی تابعه شهرداری را سومین حوزه جی ای اس دانست و تصریح کرد: در این حوزه فرمهای جی ای اس مرتبط با آن سازمان به شکل منفرد ممیزی گردیده و بعد از تحقیق و تکمیل ، به جهت اجرا به سازمان مذکور ابلاغ گردیده است که با توجه به بودجه داخلی آن سازمان در خصوص اجرا برنامه ریزی میکنند.

وی با اشاره به ارتباطات و شبکه هوایی این اداره اظهارداشت:گستردگی ارتباط وسیعی در حوزه سطحئ شهر بیرجند دارد و به گونه ای که بخش اعظم شهر بیرجند را پوشش می دهد و در حال حاضر نیز مشغول برنامه ریزی و اجرا در جهت استفاده از فیبر نوری می باشیم. .

 حوزه نرم افزاری

دکتر «مدیح» افزود:در حوزه نرم افزاری این اداره نیز از سال 93بخش تولید نرم افزار راه اندازی شد و از این طریق نیازهای خود و دیگرسازمانهای تابعه شهرداری  که در این زمینه تقاضایی به ما ارائه دهند را بر طرف می کنیم. از سال 93نیز حدود16برنامه تحت شبکه وکاربردی برای شهرداری نوشته ودر بستر شبکه شهری مورد بهره برداری قرار می گیرد.ایجاد سامانه ساختار یکی از افتخارات شهرداری بیرجند است و در این راستا 104خدمت شهرداری به شکل الکترونیک در سازمان های مختلف زیر مجموعه شهرداری در قالب فرم هایی تهیه شده و از طریق سایت شهرداری در اختیار عموم قرار گرفته است و علاوه بر آن این سامانه دارای نسخه اندروئیدی است که می تواند بر روی مبایل نصب شود وهمشهریان از این طریق از خدمات شهرداری استفاده کنند