EN

اولین همایش ایمنی شهر بیرجند برگزار شد

سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری در اولین همایش ایمنی شهر بیرجند، با بیان اینکه آتش‌نشانان با تمام توان خود به مردم خدمت می‌کنند و این شغل جزو مشاغلی است که نیاز به روحیه از خود گذشتگی و ایثار دارد، اظهار داشت: ماموران آتش‌نشانی مردانی هستند از جان گذشته  و در همین راه شهیدان زیادی تقدیم نظام کرده‌ایم؛ ما افتخار می‌کنیم که در هفتم مهرماه در کنار شهیدانی چون شهید فکوری باشیم.

 

 موسی میرزایی با بیان اینکه وضعیت ایمنی شهر بیرجند مطلوب نیست افزود: متاسفانه ما امروزه در شهر بیرجند در بخش های مسکونی، صنوف، مکان های اقامتی، جایگاه های سوخت، ادارات و بسیاری از نقاط شهر در بحث ایمنی در شرایطی خوبی به سر نمی بریم.

وی با بیان اینکه از سال 94 تا کنون 47688  تماس با سازمان آتش نشانی جهت امدادرسانی گرفته شده است گفت: متاسفانه بیش از 90 درصد این تماس ها از طرف مزاحمین  می باشد.

میرزایی با بیان اینکه افزایش ۱۰ درصدی حوادث را در دو سال اخیر شاهد بوده ایم افزود: این افزایش حریق و حادثه ناشی از پیشرفت و گستردکی جمعیت و مجتمع های مسکونی در شهر بیرجند می باشد که باید در این مورد برنامه ریزی شود.

وی در ادامه گفت: مجموع حادثه های داخل محدوده ی شهری ما در سال 95؛  1036 مورد بوده است که با رشد 2/10 درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند عنوان کرد:  مجموع حادثه های خارج از محدوده­ی شهری در 6 ماه نخست امسال 139 مورد بوده که باز هم نسبت به سال قبل با افزایش روبه رو بوده است و رشد 7/5  درصدی را نشان می دهد.

میرزایی با اشاره به اینکه میانگین زمان رسیدن به محل حادثه و حریق در محدوده­ی داخل شهر و نسبت با سال گذشته کاهش یافته است افزود: خوشبختانه با سرعت عمل ماموران آتش نشانی و همچنین کمک شهروندان، تیم عملیاتی آتش نشانی ظرف مدت 2:53 ثانیه در محل حادثه حضور پیدا می کند.

وی با اشاره به تعداد نجات‌یافتگان در حوادث 6 ماهه نخست امسال تصریح کرد: در این حوادث توانستیم 489 نفر را با تلاش ماموران آتش‌نشانی نجات دهیم که نسبت به سال گذشته با کاهش 12درصدی روبه بوده است.

وی با اشاره به تعداد آسیب‌دیدگان این حوادث، گفت: این حوادث 11 کشته و 120 نفر مصدوم برجای گذاشته که تعداد کشته شدگان با رشد 18 درصد و همچنین مصدمان نیز با رشد 6  درصدی روبرو بوده است.

میرزایی با اشاره به فعالیت‌های یک ساله سازمان آتش‌نشانی از 7 مهرماه سال گذشته تاکنون به بیش از 3 هزار بازدید و بازرسی از اماکن مختلف شهر، حدود 60 مورد کارشناسی علت یابی حادثه و صدور گواهی حریق و معرفی افراد حادثه دیده به بیمه و نهاد های حمایتی، تهیه و تنظیم برنامه 5 ساله سازمان و جذب 11 نفر از نیروهای جدیدالورود و آموزش و به کارگیری آن‌ها اشاره کرد.

وی در ادامه یادآور شد: برگزاری کلاس‌های امداد و نجات و اطفاء حریق کاربردی و غواصی، کار در ارتفاع با بالابر 37 متری، ارائه­ی اخطاریه به اماکن نا امن سطح شهر از قبیل نگهداری ضایعات در بافت مسکونی و ارائه­ی بیش از 2 هزار مورد دستورالعمل ایمنی و مشاوره‌های مختلف به شهروندان برای اخذ پایان‌کار، نصب شیر آتش نشانی در مجتمع های مسکونی 04 و کویر تایر و پیگیری نصب شیر در سایت اداری، بیش از 300 مورد نقشه های ساختمانی و مشاوره ایمنی جهت صدور پروانه کار ساختمانی از جمله اقدامات یک ساله ی سازمان آتش نشانی می باشد.

وی با بیان اینکه تعداد  108 آتش‌‌نشان در خراسان جنوبی مشغول به کار هستند، افزود: بسیاری از آتش‌نشانان با خودروهای 35 سال قبل کار می‌کنند وبا وجود امکانات کم، بیشترین خدمت را به شهروندان ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه به زودی 11 نیروی متخصص به جمع آتش نشانان اضافه خواهد شد افزود: در سال 94 مبلغ  ۳۵۰ میلیون تومان تجهیزات برای آتش نشانی بیرجند خریداری شده است و همچنین دو خودروی پیشرفته برای سازمان خریداری گردیده که به زودی به ناوگان آتش نشانی اضافه خواهد شد.

میرزایی در خصوص ایستگاه شماره 6 آتش نشانی در مهر شهر گفت: با توجه به پیشرفت 30 درصدی این مجموعه و باتوجه به قول مساعد شهردار محترم، تا پایان اسفند امسال شاهد افتتاح این ایستگاه خواهیم بود.