EN

تولیت آستان قدس رضوی در جمع مدیران شهری/ اخلاق، معنویت و عدالت اجتماعی لازمه اداره شهر اسلامی

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ تولیت آستان قدس رضوی روز یکشنبه با حضور در صحن شورای اسلامی شهر بیرجند با شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهری دیدار کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی؛ اخلاق، معنویت و عدالت اجتماعی را لازمه اداره یک شهر اسلامی دانست و گفت: در مدیریت یک شهر باید درآمد و هزینه مدیریت شود و با افزایش درآمدها به دور از ایجاد مشکل برای شهروندان، بتوان شهر را به صورت کاملا عادلانه ای اداره کرد.

وی شهر سالم را شهری معرفی کرد که سنگ زیربنای آن تولید است و اصولی بر آن حاکم می باشد.

وی عنوان کرد: باید تلاش کنیم تا اداره شهر طبق نظر دین اسلام و همراه با رفاه اجتماعی برای ساکنان آن انجام شود و امکانات موجود با رعایت عدالت در اختیار مردم قرار گیرد.

نماینده مردم استان خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: دست اندرکاران مسایل شهری، باید حقوق مردم را ادا کنند و مردم نیز تکالیف خود را در مقابل مدیران شهری انجام دهند.

وی ضمن تقدیر از خدمات شهردار، اعضای شورا و مدیران شهری یادآور شد: در جای جای این شهر امکان خدمت رسانی به مردم خوب، متدین و انقلابی بیرجند وجود دارد.

وی شورای اسلامی شهر را یکی از جلوه های مردم سالاری در نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و اضافه کرد: تمامی نهادهای این نظام برخاسته از رای و نظر مردم می باشد که خود یکی از افتخارات نظام می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی خاطر نشان کرد: یکی از جلوه های حضور مردم در صحنه، حضور پرشور در راهپیمایی 13 آبان و دارا بودن روحیه استکبار ستیزی ملت ایران می باشد که ریشه در فرهنگ دینی و فرهنگ انقلابی و سیاسی ما داشته و با اصول تولی و تبری برابری می کند.

وی با بیان اینکه باید در مقابل رای مردم پاسخگو باشیم یادآور شد: به عنوان خادمین مردم باید بتوانیم از ظرفیت های موجود در جهت خدمت رسانی و گره گشایی از ایشان بهره بریم.

وی با اشاره به اولویت سنجی پروژه های مختلف در این استان غیربرخوردار اذعان داشت: ساخت مجتمع فرهنگی در نهبندان، شروع به کار ساخت مجتمع آموزشی در مهرشهر بیرجند، ایجاد دارالشفاء و سقاخانه در برخی از روستاها، لایه روبی قناتها و … از جمله برنامه های در دست اقدام آستان قدس در این استان می باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه با اشاره به عملکرد مثبت شورای پنجم علی رغم موانع و چالش های پیش رو گفت: امیدواریم بتوانیم با اتحاد اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند از ظرفیت های موجود برای شهر و شهروندان استفاده کنیم.

دکتر ابراهیم تقی زاده خاطر نشان کرد: کمیسیون های مختلف در شورای پنجم با مدنظر قرار دادن اولویت های تخصصی خود تلاش دارند تا انتظارات شهروندان را فراهم نمایند.

وی با اشاره به فعالیت های خوب عمرانی در مناطق مختلف شهر به پروژه های بوستان واقع در سایت اداری، بوستان واقع در خیابان آیت ا… بهجت مهر شهر، زیباسازی میادین و بلوارهای سطح شهر، احداث پارک های خطی، زیباسازی و بهسازی معابر و ورودی های شهر و … اشاره کرد.

تقی زاده ابراز امیدواری کرد: بتوانیم از ظرفیت آستان قدس  رضوی در طرح های مشارکتی استفاده کرده و فضایی درخور شهر فرهنگی بیرجند فراهم نماییم.

شهردار بیرجند با اشاره به مدیریت جهادی و انقلابی مدیران شهری و اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند اظهار داشت: شهرداری در سال گذشته 150 درصد افزایش بودجه داشته و 40 پروژه برای نقاط متعدد شهر و در حوزه های مختلف تعریف کردیم که تعدادی از آنها به بهره برداری رسیده و برخی نیز در دست اقدام می باشد.

مهندس محمد علی جاوید با اشاره به اینکه بیرجند دارای دو منطقه برخوردار و کم برخوردار می باشد اذعان داشت: برای ایجاد تساوی سطح برخورداری در مناطق دوگانه شهر بیرجند اقدامات زیادی در منطقه کم برخوردار شهر انجام داده ایم.

وی با اشاره به تملک املاک واقع در مسیر فرزان پس از 13 سال بلاتکلیفی با مبلغ 7 میلیارد تومان ادامه داد: پل موسی بن جعفر (ع) واقع در این منطقه شهری که در سال 92 کلنگ زنی شده توسط شهرداری تکمیل و آماده بهره برداری می باشد.

وی با اشاره به بهسازی خیابان جمهوری با اعتباری معادل 4 میلیارد تومان اظهار داشت: 80 هزار متر مربع ، زیرسازی و آسفالت نیز در منطقه یک شهر بیرجند انجام شده است.

شهردار بیرجند با اشاره به اینکه این استان، معدن سنگ می باشد اضافه کرد: در صورت وجود صنایع تبدیلی در محل معادن استان، بسیاری از نیازمندی های ما در حوزه مدیریت شهری برطرف می شود.

جاوید با اشاره به پروژه پارک خطی مهرشهر افزود: کلنگ زنی پارک مهرشهر در منطقه یک با وسعت 12 هکتار در برنامه شهرداری قرار داردو طرح آن آماده می باشد که در صورت تامین اعتبار کافی می توانیم هرچه زودتر عملیات عمرانی این پروژه را آغاز نماییم.

وی از احداث مجتمع فرهنگی با محوریت مسجد جامع برای مناسبت های فرهنگی با 4 هکتار زمین در بودجه مصوب امسال خبر داد که انتظار مساعدت و همکاری آستان قدس را در این زمینه داریم.

وی با اشاره به وجود هزار هکتار زمین های پادگان 04 در قلب بیرجند اذعان داشت: زمین مناسب در محدوده خوسف تحویل پادگان شده و انتقال کامل پادگان 04 بیرجند به آن مکان انجام گردیده است.

شهردار بیرجند این اراضی را باعث گره ترافیکی مرکز شهر دانست و یادآور شد: 30 هکتار از این اراضی که محل اتصال چند خیابان اصلی می باشد علیرغم معامله با پادگان، همچنان پابرجاست و این اراضی به عنوان متروکه ای در قلب شهر وجود دارد.

جاوید با اشاره به احداث میدان اجتماعات با وسعت حدود 10 هکتار در میدان ابوذر اذعان داشت: برای ایجاد این میدان نیز نیاز به تحویل زمینهای پادگان داریم که با توجه به پیام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر انتفاع مردم، خواستار ورود آستان قدس برای رفع این معضل می باشیم.

لازم به ذکر است حجت الاسلام و المسلمین تولیت آستان قدس رضوی در این جلسه قول مساعد در خصوص پیگیری بازشدن گره اراضی پادگان 04 در بیرجند را داد.