EN

گروه مردمی دوام خاوران برای مقابله با مدیریت بحران کرونا

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ جلسه ستاد مدیریت بحران شهرداری با محوریت اقدامات پیشگیرانه در مقابله با ویروس کرونا با حضور اعضای این ستاد در محل دفتر شهردار برگزار شد.

شهردار بیرجند در این جلسه با اشاره به راه اندازی گروه مردمی دوام خاوران برای مقابله با مدیریت بحران کرونا اظهار داشت: این گروه با نام اختصاری دوام خاوران و به معنای داوطلب واکنش اضطراری محلات جهت مقابله با این بحران در نظر گرفته شد.

محمد علی جاوید برگزاری این جلسه را به منظور هماهنگی بیشتر در حوزه های مختلف دانست و افزود: ضمن تشکر از تلاش همکاران در مجموعه های مختلف می بایست مسئولیت پذیری و دغدغه افراد در این زمینه بیشتر شده و تمامی برنامه ریزی ها، تلاشها و فعالیت های افراد محدود به این مساله شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری ها بعد از جامعه پزشکی دومین ارگانی هستند که باید در این زمینه اقدامات جدی انجام دهند خاطر نشان کرد: جز با رعایت بهداشت هیچ مصونیتی در برابر این بیماری وجود ندارد.

شهردار بیرجند اضافه کرد: دستورالعملی جهت ابلاغ به همکاران در حوزه های مختلف برای رعایت موارد آن تهیه شود و تا پایان سال فعالیت آبدارخانه ها محدود شوند.

جاوید اذعان داشت: حوزه کارپردازی شهرداری نسبت به تهیه وسایل حفاظت فردی شامل ماسک، ژل و مواد ضد عفونی کننده جهت همکاران اقدام نموده و همچنین نسبت به قراردادن مواد ضدعفونی کننده در ورودی های شهرداری، مناطق و سازمانها جهت ارباب رجوع اقدام شود .

وی ادامه داد: تجهیزات فردی برای نیروهایی که ارتباط مستقیم با این مساله دارند شامل نیروهای سازمان آرامستان، پاکبانان و … فراهم گردد و دستفروشان، بازارهای محله ای و چهارشنبه بازار تا مرتفع شدن کامل این مساله تعطیل گردند.

شهردار بیرجند با اشاره به اختصاص مواد ضدعفونی برای دستگاههای کارت خوان در بازارهای شهرداری عنوان کرد: در خصوص بحث سقاخانه ها مکاتبه ای با اداره اوقاف انجام شود و ضد عفونی سطوح به صورت متمرکز صورت پذیرد.

جاوید خاطر نشان کرد: تعدادی کوله سم پاش جهت استفاده خود جوش مردم توسط شهرداری تهیه شود و با فراهم نمودن مواد ضد عفونی و اطلاع رسانی از طریق سمن ها و مساجد برای ضد عفونی کردن شهر اقدام گردد.

وی  با اشاره به تهیه دستکش برای کارگران خدمات شهری و لزوم توجه به موارد بهداشتی در خصوص این افراد تصریح کرد: حوزه منابع مالی بودجه ای به مساله مقابله با بحران کرونا اختصاص می دهد تا از این طریق بتوان موارد مورد نیاز را تهیه نمود.

شهردار بیرجند توجه به امور فرهنگی و اطلاع رسانی را دارای اولویت دانست و افزود: می بایست تیمی متشکل از شهرداری، بهداشت، نیروی انتظامی و … برای برخورد با مباحث غیر بهداشتی تشکیل شود.

جاوید این هفته را هفته مدیریت بحران معرفی کرد و از اختصاص گروه نظارتی برای پیگیری مصوبات این جلسه خبر داد و اضافه کرد: گروهی در محدوده پایانه مسافربری متشکل از نمایندگانی از دانشگاه علوم پزشکی ، نیروی انتظامی و … برای بررسی سلامت مسافرانی که از شهر خارج یا به شهر وارد می شوند مستقر می باشند.

دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری بیرجند نیز در این جلسه اظهار داشت: با توجه به گزارشات شهرداریهای سایر استانها، مهم ترین چالش موجود در این بحران در محیط های کاری مربوط به پایین آمدن راندمان کاری پرسنل شهرداری می باشد که در خصوص برخی موارد، جایگزین کردن نیروها امکان پذیر نمی باشد.

الماسی گفت: القای احساس امنیت و آرامش از طریق تهیه البسه حفاظت فردی، تهیه تب سنج غیر تماسی برای کنترل مراجعه کنندگان و تهیه مواد ضد عفونی کننده دست و وسایل کار به پرسنل امکان پذیر می باشد.

وی با اشاره به اعلام وزارت بهداشت از پیک قدرت ویروس کرونا به مدت ده روز خبر داد و  اذعان داشت: خرید دستمال کاغذی، ماسک، ضد عفونی کردن خودروهای سازمان و محیط های کاری پرسنل، اختصاص محلول ضدعفونی به پرسنل، تعطیلی آبخوری های عمومی شهر و تهیه محتوای آموزشی برای پرسنل با توجه به شرایط کاری آنها در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

دبیر ستاد مدیریت بحران در ادامه به جمع آوری دستفروشان و مرخصی به همکارانی که بیماری خاص دارند اشاره کرد.