EN

بهره برداری از بروزترین و با کیفیت ترین سایت متمرکز پردازش و دفع پسماند کشور در بیرجند

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛  به مناسبت دومین روز از ایام ا… دهه فجر، با حضور استاندار خراسان جنوبی سایت متمرکز پردازش و دفع پسماند شهرداری بیرجند با اعتبار بالغ بر 120 میلیارد ریال به مساحت 85 هکتار  با نصب سیستم پایش تصویری  و اجرای باسکول 60 تنی  به بهره داری رسید.

شهردار بیرجند روز چهارشنبه در این آیین گفت: احداث ساختمان نگهبانی با مساحت ۹۰ مترمربع، اتاق استراحت، نصب باسکول ۶۰ تنی، دفع اتاق پسماند شهری و پسماندهای بیمارستانی، ارایه خدمات به بخش خصوصی، اجرای  ۶۴۰ متر آیلند، اجرای عملیات زیرسازی و آسفالت به مساحت هشت هزار مترمربع از جمله بخش‌های مختلف این سایت است.

دکتر مهدی بهترین، اجرای شبکه آبیاری، احداث سوله پردازش به مساحت هزار و ۳۰۰ مترمربع، نصب و خرید خط تفکیک پسماند، خرید و نصب سیستم پایش تصویری، انتقال زیرساخت‌های گاز و افزایش قدرت برق، ایجاد نخاله‌گاه متمرکز، ایجاد کنارگذر شامل زیرسازی، حفر بزرگترین ترانشه بیمارستانی، احداث چهار چشمه سرویس بهداشتی حمام و اتاق استراحت را از دیگر جزئیات سایت متمرکز پردازش و دفع پسماند شهرداری ذکر کرد.

وی اظهار داشت: مجموع اعتبار هزینه شده برای این پروژه بالغ بر 120  میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی شهرداری است.

شهردار بیرجند افزود: شاید سایت پسماند تنها پروژه‌ای بوده که با اعتبار داخلی شهرداری و بدون کمک دولت ساخته شده است اما در ساخت سایت کمپوست نیاز به کمک داریم.

وی بیان کرد: در این سایت آخرین فناوری روز به‌کار رفته و جدیدترین سایت پسماند کشور است.

دکتر بهترین با بیان اینکه اکنون جزو پنج سایت برتر پسماند کشور هستیم تصریح کرد: جمع‌آوری زباله در مرکز استان به‌صورت محله‌ای انجام خواهد شد و در این خصوص نیازمند همکاری و کمک هستیم.

وی ادامه داد: از سال ۷۴ موضوع دفن زباله‌های شهری و پادگان ۰۴ بیرجند در مرکز شهر یکی از دغدغه‌های من به عنوان یک پزشک جوان‌ و عضوی از شورای بهداشت در این شهر بود و امروز با افتتاح سایت پسماند با هدف گسترش فرهنگ بازیافت زباله و ایجاد درآمد پایدار شهری یکی از معضلات این شهر حل خواهد شد.

شهردار بیرجند گفت: زباله یا طلای کثیف ثروت شهر بیرجند است که در حال حاضر گردش مالی زباله‌گردی در این شهر ماهانه بیشتر از چهار میلیارد تومان است و بیشتر افراد زباله‌گرد مستحق نیستند.

وی افزود: در حال حاضر ۳۰ درصد زباله بازیافت و ۷۰ درصد دفع می‌شود که با راه‌اندازی خط صنعتی تفکیک و پردازش پسماند اقدام‌ مهمی در این زمینه صورت گرفته است.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند هم در این مراسم با تبریک دهه فجر گفت: ایده احداث سایت پسماند در شورای چهارم پردازش شد و سوله سایت هم آن زمان استارت خورد و ساختمان آن هم زده شد.

دکتر محمودی راد با اشاره به اینکه در شورای پنجم فضاسازی، راه سازی، انتقال آب و  برق و تکمیل سوله اجرایی شد، افزود: درادامه چند نوبت مناقصه به نتیجه نرسید و در نهایت مشاور ذی صلاح بکارگرفته شد و پیمان کار مجربی هم مشغول بکار شد تا امروز شاهد بهره برداری از این پروژه باشیم.

وی در ادامه خواستار پیگیری شخص استاندار برای رفع مشکلات پیرامون احداث میدان اجتماعات  و باغ ملی و اراضی پادگان ۰۴ شد و ادامه داد: برای حل این مشکل نیاز است شخص استاندار به مساله ورود پیدا کنند.

لازم به ذکر است بهره برداری از این سایت، زمینه اشتغال پایدار ۱۵ نفر را فراهم می آورد.

.