EN

سایت آموزش تخصصی و عملیاتی آتش نشانی در بیرجند افتتاح شد

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ مراسم افتتاح سایت آموزش تخصصی و عملیاتی آتش نشانی و مانور عملیاتی اطفاء حریق و امداد و نجات در محل این سایت روز گذشته همزمان با روز ملی آتش نشانی و خدمات ایمنی با حضور جمعی از مسئولین و مدیران استانی و شهرستانی در ابتدای جاده فوداج در جنوب شرق شهر بیرجند برگزار شد.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با بیان اینکه نهادها و سازمان ها برای داشتن عملکرد موفق باید به نیروی انسانی متعهد و متخصص مجهز شوند، گفت: سازمان آتش نشانی از جمله نهادهایی است که به نیروی انسانی متعهد و متخصص تکیه دارد و با توجه به اهمیت سلامت و آمادگی جسمانی پرسنل آتش نشانی، سازمان آتش نشانی ارائه آموزش های لازم در این راستا را در دستور کار دارد.

مهندس علوی مقدم افزود: هرچقدر در راستای آموزش تخصصی و سلامت و آمادگی جسمانی پرسنل آتش نشانی تلاش شود، نتایج بهتری در مقابله با حوادث و به منظور کاهش خسارات جانی و مالی حاصل خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت بحث تجهیزات در سازمان آتش نشانی، از تلاش ها و پیگیری های صورت گرفته از طریق وزارت کشور با هدف تأمین تجهیزات مورد نیاز آتش نشانی ها در استان خبر داد و اظهار کرد: دفتر امور شهری استانداری مأموریت دارد تا امکانات و تجهیزات سازمان های آتش نشانی مراکز شهرستان ها و آتش نشانی شهرهای کوچک را مورد ارزیابی قرار دهد تا از این طریق نسبت به تأمین و تقویت تجهیزات این بخش اقدام شود. ضمن اینکه مباحث آموزشی پرسنل نیز مد نظر قرار گیرد و برای بهبود وضعیت برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

معاون استاندار با بیان اینکه پیگیری ها برای عقد قرارداد با سازمان شهرداری ها در کلان کشور با هدف تأمین ماشین آلات آتش نشانی و امداد و نجات در حال انجام است، اذعان داشت: به محض انعقاد قرارداد و تعیین سهمیه استان، پیگیری برای جذب سهمیه در دستور کار قرار می گیرد.

مهندس علوی مقدم تصریح کرد: پرسنل آتش نشانی با وجود آگاهی از خطرات حرفه آتش نشانی، این حرفه را انتخاب کرده اند که اقدامی شجاعانه و ایثارگرانه است و لذا باید به وضعیت این عزیزان رسیدگی شود و در این راستا برنامه ریزی لازم برای تبدیل وضعیت و برگزاری آزمون استخدامی جدید برای روشن شدن وضعیت استخدامی نیروهای بلاتکلیف در دستور کار می باشد.

تلاش برای تبدیل سایت آموزش تخصصی و عملیاتی آتش نشانی بیرجند به سایتی کشوری

شهردار بیرجند نیز با ذکر اینکه پرسنل آتش نشانی برای جلوگیری از وارد آمدن خسارات جانی و مالی به شهروندان، آسایش و آرامش نمی شناسند، برضرورت تأمین نیروی انسانی کارآزموده، مجهز و توانمند در سازمان آتش نشانی تأکید کرد.

مهندس محمد علی جاوید یادآور شد: راه اندازی سایت آموزش تخصصی و عملیاتی آتش نشانی در بیرجند به همین منظور صورت گرفته است و ما تلاش می کنیم این سایت را به سایتی کشوری تبدیل نماییم تا هم برای آموزش پرسنل آتش نشانی بیرجند و سایر شهرستان های استان مورد استفاده قرار گیرد و هم بتوانیم میزبان مسابقات آتش نشانی کشوری در این سایت باشیم.

وی با تأکید بر اهمیت جانمایی مکانی ایستگاه های آتش نشانی، از پیگیری برای شناسایی کانون های خطر برای استقرار ایستگاه های آتش نشانی در بیرجند خبر داد و افزود: امیدواریم اعتبارات ویژه ای به این امر اختصاص یابد تا زمان رسیدن پرسنل آتش نشانی به صحنه های حوادث به حداقل ممکن برسد.

شهردار بیرجند با اشاره به عمر بالای تجهیزات و ناوگان آتش نشانی در بیرجند، اضافه کرد: حوزه خدمت رسانی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند به حوزه خدماتی این شهر محدود نمی شود و جا دارد تجهیزات و ناوگان به روز برای پوشش استانی در اختیار این سازمان قرار گیرد.

جاوید تصریح کرد: ماهانه 500 میلیون تومان از محل عوارض شهرداری بابت حقوق و مزایای پرسنل آتش نشانی هزینه می شود و اگر قرار باشد تجهیزات و ناوگان آتش نشانی نیز از محل عوارض شهرداری تأمین شود، با مشکل روبرو خواهیم شد.

کاهش قابل توجه آمار حریق ها و حوادث مرهون اقدامات آموزشی و پیشگیرانه

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند هم در این مراسم گفت: از مهرماه سال گذشته تا مهرماه امسال 362 مورد حریق و 656 مورد حادثه توسط این سازمان پوشش داده شده که بعضاً در خارج از محدوده شهری بوده است اما پرسنل ما در اسرع وقت در محل حوادث حاضر شده و خدمات رسانی لازم را داشته اند و شاهد کمترین تعداد تلفات و میزان خسارات بوده ایم که در مجموع این حوادث 9 نفر جان باخته اند، 73 نفر مصدوم شده اند و 496 نفر نجات یافته اند.

مهندس علی حسینی به کاهش 5/38 درصدی آمار حریق ها و کاهش 29 درصدی آمار حوادث در این مدت اشاره کرد و این کاهش آمار را حاصل اقدامات آموزشی و پیشگیرانه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند دانست و اظهار داشت: طی این مدت 21 هزار و 885 نفر ساعت آموزش در حوزه ادارات و کارخانجات و سازمان ها، 72 هزار و 87 نفر ساعت آموزش در حوزه مراکز آموزشی و همیاران آتش نشان و 10 هزار و 109 نفر ساعت آموزش تخصصی درون سازمانی ارائه داده ایم.

وی به خرید 3 میلیارد ریال تجهیزات امداد و نجات و اطفای حریق از محل اعتبارات تملک دارایی برای سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند به مناسبت روز ملی آتش نشانی و خدمات ایمنی خبر داد و با ذکر اینکه فاز اول سایت آموزش تخصصی و عملیات آتش نشانی را در 2 هزار متر مربع با ارائه 8 آیتم آموزشی راه اندازی کرده ایم، افزود: اخیرا نیز برای اولین بار در استان، مسابقات عملیاتی و ورزشی آتش نشانان استان را برگزار نمودیم که تیم ها و نفرات برتر معرفی شدند.

در ادامه مانور عملیاتی اطفاء حریق و امداد و نجات در چندین بخش از جمله اطفاء حریق واحد مسکونی و تانکر سوخت، راپل، نجات از عمق چاه، امداد و نجات حادثه دیدگان تصادفات جاده ای و … برگزار شد.

شایان ذکر است تجلیل از پرسنل نمونه و مقام آوران مسابقات استانی عملیاتی و ورزشی آتش نشانی، سرود فرزندان پرسنل و نونهالان مهد کودک و رژه خودرویی از دیگر برنامه های روز ملی آتش نشانی و خدمات ایمنی در شهر بیرجند بود.