EN

مرکز پژوهش های شورای شهر بیرجند راه اندازی می شود

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: یکی از برنامه های سال جاری شورای اسلامی شهر راه اندازی مرکز پژوهش های شورا می باشد تا بتوانیم در این مرکز از کارشناسان تجربی و نظریه پردازان استفاده کنیم.

 

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند، دکتر ابراهیم تقی زاده روز دوشنبه در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار بیرجند با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی به مناسب روز شوراها اظهار داشت: امید است با راه اندازی این مرکز پژوهشی، بتوانیم طرح های منسجم تر و پروژه هایی متناسب با بافت فرهنگی و اقلیمی شهر ایجاد کنیم.

وی با اشاره به برنامه شورای اسلامی شهر برای دعوت از مدیران و پاسخگویی به مردم افزود: این دعوت به منظور طرح مشکلات و خواسته های شهروندان و گرفتن پاسخ از مسئولان مربوطه در دستور کار شورای اسلامی شهر قرار دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر با بیان اینکه برای نخستین بار بودجه شهرداری بیرجند در سال گذشته 140 درصد تخصیص یافت ادامه داد: بودجه سال 98 نیز با 40 درصد افزایش پیش بینی شده است.

تقی زاده با تاکید بر اینکه افزایش بودجه بدون فشار اقتصادی به مردم و افزایش عوارض بوده است اضافه کرد: مدیریت هزینه ها و وصول مطالبات، موجب رشد تخصیص بودجه در سال گذشته گردید.

وی تصریح کرد: یکی از برنامه هایی که سال گذشته توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری دنبال شد ایجاد عدالت منطقه ای بود و به همین دلیل بیش از 70 درصد بودجه به شمال شهر اختصاص پیدا کرد.

وی با اشاره به زیبا سازی آیلندها در جنوب شهر بیرجند در سال 97 بیان کرد: برای منطقه شمال شهر نیز پروژه های زیرساختی شامل طرح انتقال آب فضای سبز و ساخت چهارشنبه بازار در سال گذشته اجرا گردید.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند یادآور شد: یکی از برنامه های امسال شهرداری در شمال شهر توجه به زیبا سازی خیابان ها خواهد بود.

وی شروع عملیات اجرایی باغ ملی و پارک جنگلی در سال 97 را یکی از پروژه های مهم شهرداری دانست و خاطر نشان کرد: فرهنگ سرای شهر بیرجند نیز طبق پیش بینی ها تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

تقی زاده همچنین از افتتاح طرح فرزان بعد از گذشت 16 سال خبر داد و گفت: بهره برداری از 18 دستگاه اتوبوس و 6 دستگاه مینی بوس جدید نیز از برنامه هایی است که در هفته شهر و شهروند انجام می شود.

وی تکمیل پارک خطی مهر شهر را از دیگر برنامه های پیش روی شهرداری عنوان کرد و افزود: اراضی 450 هکتاری نیز یکی از دغدغه های شهری است که امیدواریم نحوه ساخت و سازها و تراکم ساختمان ها متوازن و متناسب با وضعیت فرهنگی منطقه باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند یادآور شد: بازنگری طرح تفصیلی شهر بیرجند نیز بر همین مبنا انجام می شود تا شاهد ساخت ارتفاع سازی در کنار ساختمان های کوچک نباشیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: حرکت شوراهای اسلامی باید به سمت کیفی شدن باشد تا راه هموار و نقشه های جامع برای آینده طراحی شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی در این دیدار با اشاره به اینکه شورا دارای دو وجه ظاهری و باطنی است افزود: ظاهر قضیه این است که شوراها نقش مردمی دارند و از این جهت که مردم صاحب اصلی هستند و باید در امور شرکت داده شوند، منافعشان در نظر گرفته شود.

امام جمعه بیرجند بیان کرد: طبق آنچه قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا است در بخش اول که شوراها جنبه مردمی دارد بیشتر به کمیت توجه می شود و هرچه اکثریت بگویند مصوبه می شود در حالی که اکثریت، ملاک بر مزیت مصوبه نیست.

وی ادامه داد: چه بسا اقلیتی که گفته هایشان ریشه دارتر از اکثریت باشد اما آنچه ملاک قرار می گیرد، کمیت است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه معنای شورا در دین این است که برای کشف سخن احسن، مستدل و منطقی نتیجه ای گرفته شود ادامه داد: پایبند بودن اعضای شوراها بر ارزش های علمی و دینی مورد تاکید می باشد و نباید هر کسی دنبال این باشد که حرف خودش را تثبیت کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اعلام یک مصوبه بر اساس نظر اکثریت را از نشانه های استبداد پنهان دانست و گفت: این امر یعنی خارج از ملاک عقلی و علمی چیزی مصوب شده است و وقتی حرکت شوراها کیفی باشد درد مردم هم دوا خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با تاکید بر اینکه اکثریت قول احسن شورا نقش مقدمی دارند نه نقش اصلی گفت: در مجموع این مرحله از شورای شهر معدل خوبی دارند و از اول هم تلاش های خوبی انجام گرفته و شهردار توانمندی نیز انتخاب شده است.

وی مسئولیت ها را امانت خدا دانست و افزود: هیچ گاه نسبت به ادای امانت خدا نباید فرد خود را موفق بداند بلکه همواره باید احساس تقصیر کند.

امام جمعه بیرجند با تاکید بر توجه به خواسته های مردمی بر اساس اولویت ها اذعان داشت: باید نیازها سنجیده شود چون هر روز در جامعه مسایلی اولویت دارد لذا مانعی برای تبدیل کردن تصمیم ها نیست.

وی ابراز امیدواری کرد؛ مسئولان در پایان کار نسبت به آنچه از حقوق مردم در دست آنها است سربلند باشند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی خدمت به مردم را یک فرصت طلایی در دنیای کفر و شرک عنوان کرد و افزود: باید دید، جز نقش کاری که به صورت موردی انجام می شود آیا نقش کلی در مقابل جریانات امروز گویا است و پیام دارد که بتوانیم در مقابل خود و خدا پاسخگو باشیم.

وی گفت: امیدوارم که تصمیم های شورای اسلامی شهر با تدبیر و اندیشه و انتخاب قول احسن و کیفیت از عبادت های اعضا شمرده شود.