EN

شهردار بیرجند : اولویت اصلی مدیریت شهری در جهت هوشمند سازی بر اساس نیاز سنجی شهری است

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند ؛ دکتر مهدی بهترین در دیدار با سرپرست بنیاد نخبگان استان و هیات همراه اظهار داشت: همانگونه كه مقام معظم رهبري بر استفاده از ايده هاي نخبگان تاكيد كرده اند،مديريت شهري بايد از اين فرصت بهره مند شود.

شهردار بیرجند در ادامه استفاده از ايده هاي نخبگان در مديريت شهري را از اولویت های مهم دانست و افزود: نخبگان در تقويت پروژه هاي مديريت شهري نيز نقش قابل توجهي دارند اين قشر تاثير گذار داراي طرح ها و ايده هاي كارآمدي در حوزه پدافند شهري ، محيط زيست، پسماند، حمل و نقل و ترافيك شهر هستند ، كه بايد از نظرات و ديدگاههاي كارشناسي و علمي آنها در كاهش معضلات شهر استفاده كرد.
دکتر بهترین ادامه داد: تأکید ما بر استفاده از خرد جمعی است که قطعا در راستای هوشمند سازی شهری می‌توانیم از ظرفیت نخبگان استفاده کنیم.
شهردار بیرجند یادآور شد: هوشمند سازی سیستم شهرسازی در جهت کاهش رفت و آمد شهروندان و کاهش ضریب خطا و راه اندازی سامانه 137 شهرداری در راستای رسیدگی سریع به مشکلات و درخواست شهروندان نیز از اقدامات شهرداری در جهت هوشمند سازی شهری می باشد.
وی با بیان اینکه فقط ۱۵ درصد وظایف شهرداری ساختاری و عمرانی است افزود : ۸۵ درصد وظایف مربوط به اقدامات فرهنگی و اجتماعی است که بر اساس رسالت فرهنگی و اجتماعی بر هوشمند سازی شهری تاکید داریم.
دکتر بهترین با اشاره به کسب رتبه یک شهرداری در همایش ملی پدافند غیر عامل کشور افزود: این افتخار به سبب فعالیت های مدیریت شهری در حوزه پدافند غیر عامل و طراحی و تصویب نقشه پدافند غیر عامل شهر بیرجند برای اولین بار در کشور نصیب شهرداری بیرجند شده است.
شهردار بیرجند با بیان اینکه افق دید مدیریت شهری بر هوشمند سازی شهری برجسته است اذعان داشت: در این راستا از طرح های مطالعاتی حمایت کرده تا بتوانیم طرحی بی نظیر در کشور را در شهر بیرجند به اجرا درآوریم تا در بین همه شهرهای کشور الگو قلمداد گردد.
وی با تاکید بر نیاز سنجی شهری یادآور شد: نیاز سنجی شهری اولویت اصلی مدیریت شهری در هوشمند سازی شهری است.
به گفته وی اقدامات خوبی نیز در این راستا در شهر بیرجند انجام شده است که می توان به اجرای طرح بلیط الکترونیک و همچنین طرح جامع ترافیک شهر بیرجند اشاره نمود.
شهردار بیرجند در بیان اینکه در مدیریت شهری دیپلماسی بین الملل دنبال می گردد افزود: مراحل پایانی خواهر خواندگی بیرجند با شهر ترمذ ازبکستان انجام شده است که تصویب نهایی آن اعلام خواهد شد و از سال گذشته هم پیگیر خواهر خواندگی بیرجند با پیشاور پاکستان هستیم.
در ادامه این جلسه نیز سرپرست بنیاد نخبگان استان گفت: با ایده مدیریت شهری در این حوزه و با اهمیت بر تفکر نخبگان قطعا آینده بهتری برای شهر رقم خواهد خورد.
دکتر ایزد خواه ادامه داد: بر اساس سند راهبردی کشور در امور نخبگان، هیئت اندیشه ورز نخبگانی در این راستا و برای مشارکت در امور مسأله شناسی و حضور فعال در آینده نگاری، تصمیم سازی و برنامه ریزی در طرح هوشمند سازی شهری تشکیل و برگزار می گردد.